Main menu

Recenzja książki „Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce”

Z dniem wczorajszym skończyłem lekturę książki „Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” autorstwa Marka Kasperskiego i Anny Boguskiej-Torbicz.

O wielu zaletach i wybranych „wadach” napisał już ciekawą recenzję Robert Drózd na swoim blogu, zatem nie chciałbym się powtarzać co do jego spostrzeżeń.

Z mojego punktu widzenia omawiana tutaj pozycja zawiera gruntowną wiedzę z szeroko pojętego zagadnienia jakim jest tworzenie stron czy serwisów WWW. Informacje podane są prostym i zwięzłym językiem. Można by rzecz, że książka prowadzi nas przez kolejne etapy projektowania i tworzenia serwisu WWW. Liczne ilustracje bardzo dobrze dopełniają opisywane zagadnienia. Ciekawa forma wyróżnienia najbardziej istotnych informacji z omawianego podrozdziału umożliwia szybkie przeskanowanie i przypomnienie sobie o najważniejszych punktach w danym momencie. Na szczególną uwagę zasługuje także potężny zbiór linków oraz bibliografii, za pomocą których można poszerzyć omawiany temat.

Mi osobiście do gustu przypadły końcowe rozdziały książki, gdzie omówione zostały metody i stosowane narzędzia wykorzystywane podczas badań i projektowania interfejsu. Zawierają one samą podstawową esencję opisywanych technik. Może to służyć w przyszłości jako „szybka ściąga” dla odświeżenia i przypomnienia niektórych technik.

Dla kogo jest ta książka?

Książka zdecydowanie jest kierowana raczej do osób chcących uzyskań podstawowe informacje z zakresu projektowania i wykorzystywania różnych rozwiązań i podejść. Osoby posiadające szerszą (np. zawodową) wiedzę z poruszanych w książce kwestii mogą w pewnym momencie odczuć  delikatne znurzenie i zacząć bezwiednie kartkować strony w celu pominięcia znanych już zagadnień. Jednak jeśli interesuje nas pozyskanie kompendium o projektowaniu stron lub np. chcielibyśmy mieć w swojej biblioteczce zbiór pokaźnej dodatkowej bibliografii oraz linków do narzędzi, to zdecydowanie jest to książka dla nas.

Czy kupić?

Kupić. Warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w tę pozycję. Na rynku fachowej literatury niewiele jest pozycji tak licznie ilustrujących przykłady. Na pewno na rynku polskim takich książek praktycznie nie ma (nie mówię o tłumaczeniach z języka angielskiego).

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

One thought on “Recenzja książki „Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce”

  1. Pingback: Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce | Dymecki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS