Main menu

Nowe Delicje (delicious.com)

No i stało się. Serwis oferujący bookmarkowanie linków online w bardzo wygodny i prosty sposób (zwłaszcza jeśli się jeszcze korzysta z pluginu do Firefoxa) przeżył metamorfozę i przeszedł gruntowną reorganizację szaty graficznej, architektury informacji a przede wszystkim zostało poprawione sporo usterek, które w poprzedniej wersji mocno uprzykszały życie.

Pierwsze moje wrażenie jest bardzo pozytywne. Przestronnie i w końcu jasno! Ale nie o walorach graficznych chciałbym tutaj napisać. Przedewszystkim chciałbym zwrócić uwagę na aspekty użytecznościowe, które niewątpliwie się poprawiły w nowej odsłonie delicji.

Zmiana adresu serwisu

To była chyba pierwsza moja bolączka z jaką walczyłem cały czas. W jaki sposób zapamiętać adres serwisu – del.icio.us. Ta karkołomna nazwa przyprawiała mnie często o siwe włosy. I cóż. Pozostawało tylko skorzystać z metody chałupniczej i zapytać Pana Google o adres strony. Żenujące ale prawdziwe. A ilu z Was miało podobny problem? Teraz twórcy serwisu Delicious poprawili swój błąd i zmienili adres na delicious.com. No w końcu. Mam nadzieję, że nie będę musiał więcej uprawiać onetowsko-googlowskiej nawigacji do poszukiwania strony ;)

Duże aktywne pola

Po najechaniu na linki, przyciski podświetlaja się duże pola, co wływa bardzo pozytywnie zarówno na postrzeganie, w którym miejscu znajduje się kursor myszy i na jakim elemencie. Także wcelowanie w takie elementy jest teraz o wiele prostsze. Jeśli miałbym dodać tutaj swoje kilka groszy, to niektóre elementy powiękwszyłbym odrobinę. Ale to tylko tak na marginesie.

Zawężanie listy szczegółów

Można zawęzić listę wyświetlanych szczegółów przy każdym z bookmarków. Jest to o tyle poręczne, że w zależności od preferencji osobistych i chwilowych, mamy możliwość przeglądania bookmarków w formie zawierającej minimum infrmacji lub w formie bardziej szczeółowej.

Informacje o elementach

Po najechaniu na wybrane elementy pojawiają się słowa nadające kontekst dla tych elementów. Jest to dobra rzecz dla zagubionych. Wygodne i nie zaśmieca interfejsu.

Wyszukiwanie

Wyszukiwarka działa teraz o wiele lepiej. W wygodny sposób możemy zmienić frazę wyszukiwawczą, ponieważ jest ona cały czas widoczna w polu wyszukiwania.

Stronicowanie (pager, paginacja, jak kto woli…)

Pola aktywne przy stronnicowaniu są duże i przejszyste. Brakuje wprawdzie jeszcze kilku elementów (o nich pisałem we wpisie Nawigacja – paginacja), ale jest i tak dobrze.

Personalizacja automatyczna

Gdy nie jesteśmy zalogowani, pozycja Bookmarks domyślnie linkuje na zbiór ogólnych bookmarków. Gdy zaś jesteśmy zalogowani, domyślną opcją tej pozycji w menu są nasze bokkmarki. Mała rzecz a cieszy.

Wady

Jak każda nowa wersja i ta nie obyła się bez wad. Przedewszystkim opcje dropdown (rozwijane do dołu menu) powinny rozwijać się po najechaniu a nie kliknięciu. Ot jeden zbedny klik, który powtarzany kilkakrotnie staje się niewygodny.

Przy domyślnym wyszukiwaniu (niezalogowany), lista wyników jest z biegu ograniczona do kilkudziesięciu elementów. Gdy chcemy zobaczyć więcej, jesteśmy zmuszeni kliknąć na opcję See all.

Opcje (settings) – po raz kolejny zostały nieprzyjemnie ściśnięte i potraktowane po macoszemu. Można to zrobić przecież lepiej.

To tyle moich uwag na gorąco. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z serwisem i do bookmarkowania za pomocą delicious.com.

Warto zajrzeć także w te miejsca:

keyword:
delicious paginacja interfejs reorganizacja

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS