Main menu

Użyteczna strona – nowy program certyfikacyjny

Jakiś czas temu rozpoczął działalność nowy podmiot akredytowany przez IAB (Interactive Advertising Bureau) Polska. Mowa tutaj o programie certyfikacyjnym „użyteczna strona”.

Jest to (chyba już druga) próba opracowania polskiego certyfikatu dla stron, który poświadczałby o spełnieniu określonych norm jeśli chodzi o jakość wykonania strony i zgodność z nieformalnymi standardami użyteczności (bądź dostępności). Nie ukrywam, że jest to moim zdaniem dosyć spore wyzwanie – tym bardziej, że polski rynek uczy się dopiero „użyteczności”. Partnerami tego przedsięwzięcia jest wiele znanych w branży firm – liczę, że pójdzie za tym także wysoki poziom merytoryczny. Pozostaje nam tylko czekać na pierwsze efekty pracy i życzyć powodzenia :)

Dla zainteresowanych wiadomość prasowa, w której znajdziecie garść informacji o tym przedsięwzięciu:


Program Certyfikacyjny Użyteczna Strona jest opracowanym przez największych specjalistów w Polsce miarodajnym wskaźnikiem użyteczności stron www. Badania użyteczności stron internetowych prowadzone są obecnie na całym świecie – bez nich budowa i odpowiednia konstrukcja serwisów spełniających najwyższe standardy obsługi klienta byłaby niemożliwa. Badanie użyteczności polega na określeniu czy serwis przedsiębiorstwa stworzony jest w sposób przejrzysty i przyjazny dla użytkowników, oraz czy w optymalny sposób umożliwia komunikację z potencjalnym klientem. Doświadczenia międzynarodowe wskazują jednoznacznie, że użyteczne serwisy www przynoszą większe zyski i podnoszą wskaźniki sprzedażowe: użytkownicy chętniej dokonują zakupów za ich pośrednictwem, przebywają na stronie dłużej i generują więcej odsłon. Jak mawia guru badań użyteczności Jacob Nielsen – inwestycja w użyteczność pozwala zwiększyć zyski nawet o 150%.

Każda organizacja przystępująca do Programu Certyfikacyjnego Użyteczna Strona podlega szczegółowemu i wieloaspektowemu audytowi, którego celem jest określenie obszarów funkcjonowania portalu, w których użytkownicy zgłaszają najwięcej trudności oraz określenie poziomu funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz jakości serwisu. Po zakończeniu etapu badawczego, każdy podmiot otrzymuje indywidualny raport, zawierający szczegółowe wyniki badania, jak również rekomendacje i wskazówki, które mogą pomóc w udoskonalaniu firmowego serwisu internetowego. Celem wprowadzanych zmian jest bowiem przede wszystkim spełnienie oczekiwań e-klientów i sprawienie, aby ich doświadczenie z korzystania z serwisu było jak najlepsze. Organizacje, które osiągną satysfakcjonujące wyniki audytu otrzymają prestiżowy Certyfikat Użytecznej Strony, akredytowany przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, który zostanie wręczony na specjalnej uroczystości, z udziałem reprezentantów Kapituły, firm które prowadziły audyt, reprezentantów mediów, sponsorów oraz instytucji współpracujących.

Użyteczność konieczna na każdym etapie rozwoju serwisu

Wbrew pozorom, Program Certyfikacyjny Użyteczna Strona nie jest stworzony jedynie dla organizacji które pragną przetestować już istniejący serwis. Badanie użyteczności jest doskonałym narzędziem dla wszystkich przedsiębiorstw i instytucji, które rozważają zmianę, lub stworzenie całkiem nowej strony internetowej która będzie lepiej spełniała wyzwania biznesowe. Ponieważ audyt w Programie
Certyfikacyjnym Użyteczna Strona prowadzony jest przy wsparciu wielu partnerów, koszty jego przeprowadzenia są nawet do 10 razy niższe, niż korzystanie z oferty rynkowej, oraz pozwala na uniknięcie nawet 95% błędów popełnianych zazwyczaj przy konstrukcji strony www.

Stawiając sobie pytanie, czy warto inwestować w tego typu program, należy je odwrócić i zapytać, którą firmę stać na to, żeby wypromować świetny produkt, zainteresować nim potencjalnego klienta, po czym stracić go jedynie przez nieczytelny, lub zawieszający się serwis internetowy? Dla 90% internautów użyteczność strony to główny krok do satysfakcji z serwisu i nikogo, szczególnie w czasach powszechnej informatyzacji i przenoszenia relacji z klientem w przestrzeń wirtualną, nie stać na lekceważenie ich preferencji. Tylko przekrojowa, ekspercka analiza pomoże określić jak ten cel osiągnąć, a przyznane Godło stanowić będzie namacalny dowód, że preferencje użytkowników leżą w centrum zainteresowania organizacji. Dodatkową wartością płynącą z uczestnictwa w projekcie jest szeroki pakiet wsparcia pochodzący od organizatorów i partnerów programu. Z jednej strony, są to różne narzędzia umożliwiające dalsze monitorowanie i doskonalenie serwisu oraz zwiększanie wyników zasięgowych. Z drugiej, organizatorzy zapewniają możliwości promocji Laureatów oraz wykorzystanie Godła do celów marketingowych oraz w szerszych działaniach komunikacyjnych.

Więcej informacji o programie i pełna oferta znajdują się na stronie www.uzytecznastrona.pl.

Użyteczna Strona

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

8 thoughts on “Użyteczna strona – nowy program certyfikacyjny

 1. Inicjatywa zacna
  PS. zawsze lubiłem strony z ikoną zgodności z XHML z linkiem do testu. Nie trzeba podpowiadać, że strona testu nie przechodzi ;)

 2. Na usta ciśnie mi się pytanie: A kto będzie certyfikował certyfikujących??
  Stwierdzenie z jednego z filmiku: „wykonywać listę kontrolną”… Hmm… to można wykonywać listę?

  1. W moim rozumieniu głową i honorem odpowiada IAB – skoro się podpisało pod tym projektem. Rozumiem, że także będzie czuwać nad wartością merytoryczną i jakościową tego przedsięwzięcia. Dajmy im szansę :)

 3. Taa… jedna ze stron, ktora ma taki certyfikat http://www.tui.pl/ – jak dla mnie choinka, w której ciężko sie połapać. Słaba kontrast na przyciskach, nie wiadomo co jest linkiem a co nie, często brak ekwiwalentow tekstowych dla obrazkowych linków.

 4. tak, zdecydowanie warto sie temu przyjrzec… a jesli strony certyfikowane beda zaskakiwac… no cóż. Jesli nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o kase, jak to bywa w wiekszosci NFowych produktow. Mnie to zupełnie nie dziwi. Dlatego tez dla mnie certyfikat 'uzyteczna strona’ nie jest miarodajny.

 5. Choć wolę pochopnie nie oceniać kryteriów, według jakich ten certyfikat jest przyznawany, uważam że sam fakt jego istnienia oraz otaczający go szum medialny będzie wywierał pozytywny wpływ na wzrost świadomości zagadnień web-usability w naszym rodzimym kraju:) A to niewątpliwie przekłada się na rozwój branży…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS