Main menu

European Accessibility Forum Frankfurt – trochę nagrań

27 marca miała miejsce we Frankfurcie konferencja odnośnie szeroko pojętego accessibility. Jak zachęcają osoby, które wybrały się na nią, warto posłuchać, jakie tematy na niej poruszano.

Tematyka accessibility w Polsce jest jak na razie na poziomie raczkującym – zresztą nie ma co się dziwić, ponieważ świadomość na temat usability także pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Jednak wracając do samego accessibility, niewiele w polskim świadku mamy przykładów, na których można byłoby się wzorować i od których się uczyć.

Nie przekonuje mnie także sam projekt „widzialni”, ponieważ jest moim zdanie zbyt komercyjny. Mówiąc prościej – moim skromnym zdaniem skupia się nie na tych wartościach, na których powinien. Ale to prywatna opinia, do której mam prawo.

Wracając do EAFF. Poniżej zamieszczam kilka nagrań, które są także dostępne na stronie vimeo.com. Jest tam oczywiście o wiele wiele więcej, dlatego zachęcam! Miłego oglądania.

Niqui Merret (Jade Hopper) bridges the gap between Flash and ARIA

Streszczenie nagrania:
Flash wcale jak się okazuje, nie jest taki zły! Już od wersji 6 wspomaga accessibility. Stara się zautomatyzować pewne rzeczy, udostępniać elementy nawigacji za pomocą klawiatury – generalnie ciekawe rzeczy. Co było dla mnie zaskoczeniem (człowiek całe życie się uczy), to „wmode” ustawiony na wartość „transparent” może (i robi to) popsuć całe te dodatki wspierające accessibility, jakie są w niego wbudowane. Zatem moim mili – dopóki Adobe nie poprawi wmode, ustawiajmy flasha na zwykły tryb – chyba, że nam nie zależy na accessibility. Moim jednak zdaniem lepszy rydz niż nic – a na pewno zrobi to różnicę osobom, dla których dostępność jest kluczowa.


Niqui Merret: Accessible Rich Internet Applications (ARIA) [EN] from namics on Vimeo.

Marco Zehe (Mozilla) demonstrates ARIA on an example of

Streszczenie nagrania:
Nagranie pokazuje m.in. z jakimi problemami zmagają się użytkownicy niewidomi przy wypełnianiu formularzy z walidacją.


Marco Zehe: Accessible Rich Internet Applications (ARIA) [EN] from namics on Vimeo.

Więcej nagrań na stronie vimeo.com. Strona konferencji eafra.eu.

PS. Okazuje się, że JS może być pomocny jeśli chodzi o accessibility :]

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS