Main menu

Wrażenia po World Usability Day 2008 we Wrocławiu

13 listopada 2008 miał miejsce Światowy Dzień Użyteczności (World Usability Day 2008 – WUD’08). Miałem okazję uczestniczyć tego dnia w konferencji wrocławskiej, poświęconej właśnie tej tematyce. I jakie wrażenia? Zapraszam do zapoznania się z moimi odczuciami.

Eryk Orłowski, Miary ilościowe w testach użyteczności

Było to chyba jedyna prezentacja, wykraczająca poza podstawową wiedzę z dziedziny użyteczności. Jako to określił sam Eryk: po obejrzeniu listy uczestników, postanowił zmienić prezentację. I chwała mu za to! Dzięki temu osoby mające podstawy dawno już za sobą, mogły dowiedzieć się czegoś nowego :]

Prezentacja traktowała o miarach ilościowych – czyli rzecz o cyferkach, jednak nie sztuka dla sztuki ale jak najbardziej praktycznego punktu widzenia. Eryk opowiedział kilka słów o różnego rodzaju miarach: performance, issue-based, self-reported, behawioralnych i fizjologicznych, oraz kombinowanych). Tym samym wywołał delikatną dyskusję po stronie UseLab-u, czego się spodziewałem :D Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z prezentacją Eryka, umieszczoną na slide-share. Swoją drogą Eryk polecił dwie pozycje książkowe:

Communicating Design

Communicating Design

Measuring the User Experience

Measuring the User Experience

Dziwnym trafem się zdarzyło (pomimo, że dopytałem Eryka o druga pozycję), że miałem ją zamówioną :D Tym samym postaram się za jakiś czas napisać szerzej o moich wrażeniach na temat tej książki.

Marek Kasperski, Panorama Firm – case study

Jak zawsze, prezentacje Marka budzą żywe zainteresowanie słuchaczy (o czym miałem okazję przekonać się nie raz). Podobnie było i tym razem. Marek przedstawił case study opowiadający o redesign-ie głównej strony Panoramy Firm. Dodatkowo zaprosił Klienta, aby opowiedział kilka słów, jak to wyglądało z jego strony. Bardzo ciekawy case – tym bardziej, że aktualna strona główna pf.pl (jak na razie online znajduje się jeszcze stara wersja) nie jest zbyt ergonomiczna, co pokazuje poniższe zdjęcie.

Panorama Firm 2008 - strona główna

Panorama Firm 2008 - strona główna

Z ciekawostek, Marek pozwolił sobie przedstawić dwie koncepcje, jakie miały miejsce na nową wersję strony głównej Panoramy Firm: swoją oraz tą, która została zaakceptowana (pracujący w branży na pewno spotkali się nie raz z takimi rzeczami :D). Powiem szczerze, że wersja Marka przypadła mi o wiele bardziej do gusty, jednak jestem także w stanie zrozumieć decyzję, jaką podjął Klient – ot, brutalna rzeczywistość.

Anna Nowakowska, Wojciech Chojnacki i Piotr Jardanowski, Eye tracking – przyczajone problemy, ukryta moc

Plusem tej prezentacji jest fakt, że zespół z Symetrii podjął krucjatę (lub drobny wyskok) w kierunku uświadomienia, że eye-tracking to nie pokazowa zabawka, która podaje gotowe odpowiedzi na tacy (jak niestety wielu sądzi), ale naukowe narzędzie, z którego wyniki należy umiejętnie odczytywać, analizować i z głową przerabiać na rekomendacje stosowanych rozwiązań. Ideałem byłoby posłużenie się konkretnymi casami – lepiej tłumaczą istotę rzeczy, jednak za sam pomysł należą się ukłony.

Jakub Andrzejewski, Czy User Centered Design gwarantuje sukces?

Początkowo wydźwięk Jakuba mocno mnie zaniepokoił. Pierwsza myśl w głowie: czy on wie o czym mówi? Jednak zakładam, że taka była właśnie intencja autora ;) Koniec końców pointa była właściwa, co uspokoiło moje początkowe rozterki. Moja drobna uwaga do Jakuba (oparta na kolejnej jego prezentacji, którą miałem okazję oglądać) to więcej życia. Po więcej szczegółów zapraszam zainteresowanego do kontaktu :)

Wojciech Kuśmierek, Użyteczność a podwyższenie konwersji na przykładzie serwisów randkowych oraz społecznościowych

Wojtek zaprezentował case study oparty na serwisie przeznaczeni.pl. Za to mu dziękuję (za kolejny case, który się pojawił). Jednak jeśli chodzi o rzeczy, o których opowiadał, to nie były rewelacyjne. Jeśli chciał to ukierunkować pod osoby nie znające tematyki użyteczności, to ok. Jeśli jednak target miał być inny (a powinien) to moim zdaniem poziom prezentacja i prezentowanych przykładów był nietrafiony. Określając to jednym zdaniem: nie ma czym się chwalić, bo jak to sam określił: to rzeczy oczywiste i nie zrobili za wiele – w sensie wysiłku. No i część reklamująca, także jest troszkę męcząca. Wojtku – troszeczkę dyskretniej, bo robisz to na każdych prezentacjach. Z całym szacunkiem, ale jak dla mnie zbyt ostentacyjnie.

Andrew Swartz, Smart Usability: Pretty Things, Wise Marketers, and Dangerous Users

Po prezentacji Andrew mogę powiedzieć tylko tyle: ma dystans do swojej pracy. I dobrze. Jednak po gościu specjalnym spodziewałem się czegoś lepszego i „przyćmiewającego” pozostałe prezentacje.

Panel dyskusyjny: Użyteczność a sukces produktu

Panel krążył w okół tematyki użyteczności serwisów i przełożenia / bądź jego braku na sukces. Podobnie jak w zeszłym roku, Andrzej Sienkiewicz był w formie krasomówczej i dzięki niemu oraz ciekawym wypowiedziom Marka, dyskusja była bardzo barwna. Piotr Szczepański usilnie próbował trzymać dyskusję w ryzach (Dominik Wartecki jakoś nie radził sobie z tym – może celowo ;) ), sprowadzając stale dyskusję na temat. Za jego argumenty także jako bierny słuchacz dziękuję.

Podsumowując, uważam konferencję za udaną. Szkoda, że nie udało mi się zapisać na warsztaty – było by jeszcze ciekawiej. Może za rok. Co do uwag odnośnie poziomu merytorycznego prezentacji to zgodzę się z Robertem Drózdem, który we wpisie na swoim blogu stwierdził:

To też wskazówka dla przyszłorocznych imprez promujących użyteczność. Temat staje się coraz bardziej znany (choć często powierzchownie) i trzeba chyba przechodzić do bardziej szczegółowych tematów, nawet jeśli widownią mają być osoby niezwiązane zawodowe z usability.
keyword:
wud world usability day eye-tracking case study konferencja user center design ucd miary ilościowe

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS