Main menu

Empik.com – rzecz o formularzu logowania

Zdarza mi się wiele razy robić zakupy online w sklepie empik.com. Głównie są to zakupy książkowe i nie powiem – taka forma zamawiania i odbioru, jaką proponuje ten sklep mi odpowiada.

Jedno, czego tylko nie mogę zrozumieć to cel, jaki przyświecał projektantom formularza logowania do tegoż sklepu internetowego. Otóż wchodząc na stronę logowania / rejestracji mamy do wyboru dwie opcje: „Mam już konto w empik.com” oraz „Jestem nowym klientem”.

Wszystko niby w należytym porządku. Tylko jedno nie daje mi spokoju. W jakim celu poniżej mam zaznaczony checkbox „Akceptuję regulamin empik.com”? Czy to oznacza, że każdorazowo logując się do tegoż sklepu, muszę zaakceptować regulamin? Jeśli byłbym przesadnie ostrożny, to każdorazowo musiałbym przed zalogowaniem się do serwisu, przeczytać ustalenia regulaminu, który swoją drogą jest chorobliwe długi (jak zawsze z regulaminami bywa).

empik-formularz

Nie wspomniałem jeszcze o jednej istotnej rzeczy (ale której zapewne się domyślacie). Aby się zalogować, należy oczywiście zaakceptować postanowienia regulaminu. Inaczej niestety – nie ma możliwości dostępu do swojego profilu w tym sklepie.

Jednak, o ile dobrze mi wiadomo, to wybór akceptacji jakichkolwiek ustaleń, regulaminów powinien być świadomym wyborem użytkownika (jeśli się mylę, to naprostujcie mnie proszę). A jeśli tak jest, to domyślne zaznaczenie checkboxa jest złamaniem takich zasad i zawsze można powiedzieć – zalogowałem się, ale niczego nie akceptowałem – to nie moja wina, że było zaznaczone. Z drugiej strony – gdyby był każdorazowo zobligowany do zaznaczania tego checkboxa przy logowaniu (a loguje się dosyć często), nie długo trwałaby moja lojalność do Empiku.

Powiedzcie mi, czy taki zabieg, jaki stosuje Empik, ma rację bytu? Co o tym sądzicie?

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Two thoughts on “Empik.com – rzecz o formularzu logowania

  1. Prawdopodobnie tego checkboksa wymyślili jacyś mądrzy prawnicy… Taka akceptacja może mieć sens w momencie gdy regulamin się zmieni, ale wtedy:
    1) pokazujemy co się zmieniło
    2) w przypadku braku zgody, dajemy np. możliwość wglądu w swoje zamówienia (złożone jeszcze w momencie obowiązywania starego regulaminu), bez możliwości realizacji następnych.

    1. Tak, zastanawiałem się jak to jest w sytuacji, gdy regulamin się zmienia i doszedłem do podobnego wniosku, co Ty Robercie. Jednak czy empik mnie poinformuje, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS