Main menu

Nasza klasa… bez klasy

Niedawno serwis www.nasza-klasa.pl zaoferował swoim użytkownikom drobne kosmetyczne zmiany w interfejsie. Moją szczególną uwagę zwróciły zmiany w obrębie wyświetlania profilu zarejestrowanego użytkownika. Na pierwszy rzut oka powiedziałem: „O matko…”. Poniżej przedstawiam Wam przykładowy wygląd jednego z profili w serwisie.

profil użytkownika w serwisie nasza-klasa.pl

Białe pola i zniekształcone zdjęcie mają na celu ochronę prywatności aktualnie prezentowanego profilu.

Kolejne punkty (oznaczone na powyższej ilustracji) pozwolę sobie skomentować.

  1. Reklama – jak dobrze wiemy, reklama jest dźwignią handlu. Ale wtedy, gdy reklama staje się nachalna i zbyt perswazyjna, w odbiorcy rodzi się tzw. gorycz. Moim zdaniem w tym wypadku twórcy serwisu zaczynają stopniowo przekraczać tą drobną nikłą równowagę między nienarzucającą się reklamą, a tym, co powinny dane elementy serwisu prezentować.
  2. Pseudo funkcjonalności – czym jest taka pozycja jak Wyślij prezent jeśli nie kolejną formą reklamy? Dlaczego biedne kwiaty (funkcja Wyślij Kwiaty) nie dostąpiły tego samego zaszczytu co prezenty?
  3. Niewidoczny profil – przypominam, że jest to fragment strony związanej z profilem użytkownika. Przedstawiony blok ma za zadanie dostarczać informacji o użytkowniku, ale jak na razie pełni wspaniałą formę agitacyjną tyleż cudownych usług, co w ogóle nikomu nie potrzebnych… o braku odpowiedniego kontrastu między kolorem czcionki a tłem już nie wspomnę…
  4. Zablokuj – ale co? Reklamę flash-ową powyżej? Przez moment byłem przekonany, że mam zainstalowanego plugin-a w Firefoxie, który taką opcję proponuję, jednak nie… to wspaniała wizją, którą tylko rozumie chyba osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie takiego koślawego rozwiązania. Otóż moi mili funkcja zablokuj tyczy się aktualnie przeglądanego profilu. Ale szanse na skojarzenie działania tego pola (bo nawet nie można tego nazwać przyciskiem) z faktycznie wykonywaną akcją są nikłe.

Na zakończenie zafunduję jeszcze małą ilustrację ze strony głównej – niech sama mówi za siebie.

strona główna serwisu nasza-klasa.pl

Sugerowałbym projektantom interfejsu powyższego serwisu gruntowne przemyślenie usprawnień jakimi uraczyli swoich wielbicieli. Bo jak narazie to tego nie można nazwać strzałem kulą w płot. To jest totalny niewypał…

keyword:
nasza-klasa interfejs błędy

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS