Main menu

Wynik wyszukiwania powinien być… no właśnie. Jaki?

Pamiętam jak dziś zajęcia na studiach z Wyszukiwania informacji . Prowadzący powtarzał nam po kilka razy:

Dobra wyszukiwarka nigdy nie powinna zwracać pustej listy wyników

I coś w tym jest. Przecież nie od dziś wiadomo, że zadaniem wyszukiwarki jest odnajdywanie skorelowanych z zdaną frazą wyszukiwawczą pozycji i wyświetlanie wyników w formie uporządkowanej zgodnie ze stopniem relewancji tych wyników (od najlepiej dopasowanych do najmniej dopasowanych).

I świat projektantów takich silników byłby piękny, gdyby nie kolejny raz upór i nienaturalne zachowanie użytkowników internetu, nieustannie wypisujących w pola wyszukiwania frazy puste bądź zupełnie odstające od jakichkolwiek przyjętych norm i form językowych. Co wtedy?

Wtedy moi drodzy rozpoczyna się ciekawa dyskusja na temat: „Co wyświetlić, gdy użytkownik wpisze puste hasło?”. Rozwiązań jest oczywiście jak zawsze tyle ilu dyskutujących z czego najpopularniejszymi są te prezentowane poniżej.

Strona pusta lub komunikat: brak wyników
To chyba najczęściej stosowane rozwiązanie. Z punktu widzenia programistycznego jest ono zupełnie naturalne: nic nie pasuje do zadanego zapytania, wyświetlamy pustą listę, a że pusta lista zazwyczaj nie da się mądrze zaprezentować to wrzucamy komunikat. I sprawa załatwiona. A co robi użytkownik? Zastanawia się co znowu się zepsuło…

Będę uparty i udam, że nic nie wpisałeś
To bardziej wysublimowana technika, którą stosuje nawet największy gigant na rynku wyszukiwania informacji – Google. Pięknie, sprawa rozwiązania minimalnym kosztem, ale zapytam się po raz kolejny: Co robi użytkownik? Zastanawia się, co znowu się zepsuło…

Skoro to formularz to dajmy walidację
To rozwiązanie jestem w stanie już przełknąć przez i tak już wąskie gardło goryczy. Poniekąd słuszne rozwiązanie – o ile zadbaliśmy o to, by w obrębie wyszukiwarki znalazło się miejsce na taki komunikat. Ale co z podstawową funkcjonalnością jaką powinna spełniać dobra wyszukiwarka ? Gdzie wyniki? A co robi użytkownik? Myśli co znowu zepsułem… ponieważ najczęściej komunikaty są napisane nieludzkim językiem.

Moje 0,03zł do tematu
Uważam, że skoro wyszukiwarka powinna wyświetlać wyniki to niech to robi. A skoro użytkownik zadał już sobie trud kliknięcia (skorzystania) w przycisk Wyszukaj to powinniśmy uraczyć go niewątpliwie jak najlepszą formą dopasowania wyszukiwarki do jego zachowania.

  1. dajmy użytkownikowi jasny i napisany w ojczystym języku – z uwzględnieniem porad Pana Miodka dotyczących poprawnej polszczyzny – komunikat, który będzie go (użytkownika) informował o popełnionej gafie
  2. zapewnijmy możliwość zmiany zapytania wyszukiwawczego, przez wypełnienie pola na wpisanie frazy już zadanym fragmentem znaków i na miłość boską – niech ten formularz nie zajmuje całego widocznego obszaru w rozdzielczości 1024 jak to ma miejsce tutaj
  3. i w końcu wyświetlmy wyniki najbardziej pasujące do zadanej frazy, a jeśli jest to puste zapytanie, to wyświetlmy listę najczęściej wyszukiwanych i klikanych wyników – prowadzenie takich statystyk popłaca
  4. na koniec zróbmy rachunek sumienia i zastanówmy się dlaczego ludzie wpisują na naszej stronie takie frazy – może mają powód?

To na tyle mojej luźnej refleksji spowodowanej dyskusją na serwisie IxDA.

Update:
Poniżej zamieszczam dwie ciekawe prezentacje. Oderwane od poruszanego powyżej tematu, ale tyczące się samej tematyki wyszukiwania informacji i prezentacji wyników:

Druga prezentacja:

keyword:
google wyniki wyszukiwanie ixda wyszukiwarki

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

One thought on “Wynik wyszukiwania powinien być… no właśnie. Jaki?

  1. Pingback: mzah wrzucił link na Flakera otagowany more29 | flaker.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS