Main menu

Wszystko idzie ku dobremu – indeksowanie plików swf

Jak możemy przeczytać na blogu googleblog.blogspot.com oraz googlesystem.blogspot.com, Google z pomocą Adobe poprawia indeksowanie plików .swf oraz treści zawartych w nich. Adobe udostępniło Google szczegółowe informacje o Flash Playerze, które umożliwia symulację interakcji użytkownika.

Wyobrażam sobie działanie czegoś takiego w następujący sposób:

Indeksujący robot wchodzi na stronę, gdzie dodatkowo zbiera informacje o występujących plikach .swf. Następnie specjalizowany crawler (bądź ten sam) kolejno uruchamia pliki .swf i symuluje klikanie we flash-owym interfejsie. Kolejne treści flash-owych stron są indeksowane.

Co to oznacza w praktyce?

Panowie flashdeveloperzy – pora podciągnąć się troszeczkę w wiedzy na temat poprawnej budowy interfejsu i prawidłowego oznaczania elementów nawigacji oraz treści. Do tej pory odnoszę wrażenie, że na polu budowy interfejsu flash-owego jest dosyć duża dowolność i tzw. „wolna amerykanka”. Teraz może to się zmieni i oby na lepsze – głęboko w to wierzę!

Jedno mnie tylko niepokoi

The indexing algorithm, which is already live, has some important limitations: it ignores Flash files loaded using JavaScript and it separately handles external resources loaded by Flash files.

Czy to dobry ruch by ignorować tak osadzone pliki .swf? W praktyce stosuje się coraz częściej taki zabieg. Mało która firma życzy sobie obecnie, by nie stosować łatek typu: UFO czy SWF Object. Jest na to sposób i postaram się go niedługo wam zaprezentować.

keyword:
flash swf google indeksowanie wyszukiwarki

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

Two thoughts on “Wszystko idzie ku dobremu – indeksowanie plików swf

  1. A na liście wyników wyszukiwania przy stronach flashowych będą instrukcje jak po kolei klikać, aby dostać się do „podstrony” zawierającej wyszukiwaną frazę ;)

  2. Mam nadzieję, że tak nie będzie. Liczę na to, że powyższa sytuacja wymusi na twórcach serwisów flash-owych uruchomienie adresowania w pasku adresu przeglądarki – nie od dziś zresztą znane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS